Google Pixel 8a Specs, Price
Google Pixel 8a Android Smartphone was launched in May 2024. It is priced in India at Rs. 52999, running on the Google Tensor G3 (4 nm) processor with Immortalis-G715s MC10 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Google Pixel 8a has a 6.1 inches, 1080 x 2400 pixels display with a pixel density of 431 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Google Pixel 8a as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, NFC and Wi-Fi too.
The Google Pixel 8a runs on Android 14 and all this is powered by a 4492 mAh battery. It measures 152.1 x 72.7 x 8.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 188 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Google Pixel 8a |
| Manufacturer | |
| Announced | May 2024 |
| Status | Coming Soon - May 2024 |
| Price | Rs. 52,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 152.1 x 72.7 x 8.9 mm (5.99 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM and eSIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 66 - G6GPR (International) 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 41, 48, 66, 71 - G8HHN (USA), GKV4X (NA) |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 76, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - G6GPR (International) 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - GKV4X (NA) 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 48, 66, 71, 77, 78, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - G8HHN (USA) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical), IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen HDR, 120Hz Refresh Rate 2000 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.1 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 431 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 81.41% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| Processor | Nona-core (1x3.0 GHz Cortex-X3 & 4x2.45 GHz Cortex-A715 & 4x2.15 GHz Cortex-A510), Google Tensor G3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G715s MC10 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 13 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1.12µm Pixel Shift, Auto-HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, OIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1.12µm Auto-HDR, panorama 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual/tri-band (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Charging 18W Wired, PD3.0 7.5W wireless |
| Capacity | 4492 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |