Google Pixel 7 Specs, Price
Google Pixel 7 Android Smartphone was launched in 2022, October 06. It is priced in India at Rs. 59999, running on the Google Tensor G2 (4 nm) processor with Mali-G710 MC10 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Google Pixel 7 has a 6.3 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 418 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 10.8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Google Pixel 7 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Google Pixel 7 runs on Android 13 and all this is powered by a 4355mAh battery. It measures 155.6 x 73.2 x 8.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 197 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Google Pixel 7 |
| Manufacturer | |
| Announced | 2022, October 06 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2022, October 13 |
| Price | Rs. 59,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Obsidian, Lemongrass, Snow |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 155.6 x 73.2 x 8.7 mm (6.13 x 2.88 x 0.34 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM and/or eSIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - GQML3 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - GVU6C |
| 5G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 46, 48, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - GQML3 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 76, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - GVU6C |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 90Hz Refresh Rate HDR10+ 1000 nits (HBM), 1400 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.3 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 418 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.03% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| Processor | Octa-core (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A76 & 4x1.80 GHz Cortex-A55), Google Tensor G2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G710 MC10 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.9", 1.25µm Pixel Shift, Auto-HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Front Camera |
10.8 MP, f/2.2, 21mm (ultrawide), 1/3.1", 1.22µm Auto-HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 30W, 50% in 30 min (advertised) Fast wireless charging 20W Reverse wireless charging USB Power Delivery 3.0 |
| Capacity | 4355mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |