Fairphone 5 Specs
Fairphone 5 Android Smartphone was launched in August 2023. It is running on the Qualcomm QCM6490 (6 nm) processor with Adreno 643L GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Fairphone 5 has a 6.46 inches, 1224 x 2700 pixels display with a pixel density of 459 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Fairphone 5 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Fairphone 5 runs on Android 13, planned upgrade to Android 14 and all this is powered by a 4200 mAh battery. It measures 162 x 75.5 x 10.5 mm (height x width x thickness).
General Info
| Phone | Fairphone 5 |
| Manufacturer | Fairphone |
| Announced | August 2023 |
| Status | Coming Soon - September 2023 |
| Colors | Matte Black, Sky Blue, Transparent Edition |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162 x 75.5 x 10.5 mm (6.38 x 2.97 x 0.41 in) |
| Weight | - |
| SIM Type | Nano-SIM and eSIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | 5G |
| SAR EU |
0.49 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP55, dust and water resistant MIL-STD-810G compliant |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen 90Hz Refresh Rate 880 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.46 inches [Similar] |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels |
| Pixel Density | 459 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.74% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13, planned upgrade to Android 14 |
| Processor | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55), Qualcomm QCM6490 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 643L [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/2.51", 0.7µm, PDAF TOF 3D, (depth) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
50 MP, f/2.45, (wide), 1/2.76", 0.74µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G 2.3 Gbps DL |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG, DisplayPort |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 30W wired, 50% in 30 min |
| Capacity | 4200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |