Asus Zenfone 8 Specs
Asus Zenfone 8 Android Smartphone was launched in 2021, May 12. It is running on the Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) processor with Adreno 660 GPU. The phone has 16 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Zenfone 8 has a 5.9 inches, 1080 x 2400 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 446 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Zenfone 8 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, Bluetooth and GPS too.
The Zenfone 8 runs on Android 11 and all this is powered by a 4000 mAh battery. It measures 148 x 68.5 x 8.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 169 grams including battery.
General Info
| Phone | Asus Zenfone 8 |
| Manufacturer | Asus |
| Announced | 2021, May 12 |
| Status | Available. Released 2021, May 13 |
| Colors | Obsidian Black, Horizon Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 148 x 68.5 x 8.9 mm (5.83 x 2.7 x 0.35 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type |
FHD+ Super AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 1100 nits (peak) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.92% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | ZenUI 8 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 660 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 112˚, 14mm (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
| Front Camera | 12 MP, f/2.5, 28mm (standard), 1/2.93", 1.22µm, dual pixel PDAF Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 30W USB Power Delivery 3.0 Reverse charging |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |