Asus ROG Phone 7 Ultimate Specs, Price
Asus ROG Phone 7 Ultimate Android Smartphone was launched in April 2023. It is priced in India at Rs. 99999, running on the Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 740 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The ROG Phone 7 Ultimate has a 6.78 inches, 1080 x 2448 pixels AMOLED display with a pixel density of 395 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the ROG Phone 7 Ultimate as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC, Wi-Fi and Bluetooth too.
The ROG Phone 7 Ultimate runs on Android 13 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 173 x 77 x 10.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 239 grams including battery.
General Info
| Phone | Asus ROG Phone 7 Ultimate |
| Manufacturer | Asus |
| Announced | April 2023 |
| Status | Coming Soon - April 2023 |
| Price | Rs. 99,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Storm White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 173 x 77 x 10.3 mm (6.81 x 3.03 x 0.41 in) |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Messaging |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screeen 165Hz Refresh Rate HDR10+ 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2448 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.07% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 740 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF
13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide)
8 MP, f/2.0, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR10+ |
| Front Camera |
32 MP, f/2.5, (wide), 1/3.2", 0.7µm Panorama, HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A (6CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1 (side), DisplayPort 1.4; USB Type-C 2.0 (bottom), OTG, accessory connector |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 65W wired, PD3.0, QC5, 100% in 42 min (advertised) 10W reverse wired |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |