Asus ROG Phone 3 Specs, Price
Asus ROG Phone 3 Android Smartphone was launched in 2020, July 22. It is priced in India at Rs. 49999, running on the Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The ROG Phone 3 has a 6.59 inches, 1080 x 2340 pixels AMOLED display with a pixel density of 391 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 24 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the ROG Phone 3 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio, Bluetooth and GPS too.
The ROG Phone 3 runs on Android 10 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 171 x 78 x 9.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 240 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Asus ROG Phone 3 |
| Manufacturer | Asus |
| Announced | 2020, July 22 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, August |
| Price | Rs. 49,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 171 x 78 x 9.9 mm (6.73 x 3.07 x 0.39 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 - A version 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - B version |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 28, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA - A version 41, 77, 78, 79 SA/NSA - B version |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) RGB light panel (on the back) Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
Display
| Type |
AMOLED Capacitive Touchscreen Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ 144Hz refresh rate 650 nits max. brightness (advertised) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.59 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 391 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 79.96% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | ROG UI |
| Processor | Octa-core (1x3.09 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 13 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 11mm (ultrawide) 5 MP, f/2.0, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
24 MP, f/2.0, 27mm (wide), 0.9µm Panorama, HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | Two (side 3.1, bottom 2.0) Type-C 1.0 reversible connector; accessory connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 30W Quick Charge 4.0 Reverse charging 10W |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |